Aktualności z życia Stowarzyszenia - Podkarpackie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera

Przejdź do treści

Aktualności z życia Stowarzyszenia


W poczuciu odpowiedzialności za stan zdrowia
opiekunów i ich podopiecznych do odwołania rezygnujemy
z poniedziałkowych dyżurów w siedzibie Stowarzyszenia
oraz grup wsparcia.
Telefoniczne wsparcie można uzyskać pod numerami telefonów:
511 468 270 oraz 511 468 274


W imieniu Rzecznika Praw Obywatelskich, Alzheimer Polska oraz Fundacji Stabilo mam przyjemność zaprosić na konferencję:

Jak epidemia wpłynęła na sytuację osób żyjących z chorobą Alzheimera, dobre praktyki i wnioski na przyszłość
3 września 2020 r. (czwartek) w godzinach 13.00 – 15.00.

Konferencja ta wpisuje się również w Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera, o którym więcej poniżej
Podczas spotkania 3 września zostaną poruszone aktualne kwestie wpływu pandemii na codzienne życie osób z chorobą otępienną i ich opiekunów, jakie skutki spowodowały ograniczenia kontaktów społecznych – izolacja osób chorujących i opiekunów. Wspólnie zastanowimy się jak udzielać wsparcia opiekunom przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa podopiecznym. Pokazane zostaną przykłady jak można sobie radzić mimo pandemii. Będzie także o działalności organizacji alzheimerowskich w tym trudnym czasie.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną konferencja odbędzie się w trybie on-line. Dotychczas wrześniowe konferencje charakteryzowały się tym, że w różnych miejscach Polski były organizowane spotkania lokalne połączone online z konferencją w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Zapraszano na nie lokalne władze, instytucje publiczne, liderów organizacji społecznych, opiekunów osób żyjących z chorobą Alzheimera, osoby chorujące, terapeutów. Spotkania te były okazją do zauważenia problemów i potrzeb rodzin dotkniętych chorobą Alzheimera oraz do rozmów na ten temat w kontekście lokalnym. (Nagrania z konferencji są dostępne na stronie rzecznika praw obywatelskich w zakładce choroba Alzheimera.)
W tym roku sytuacja związana z epidemią zmusiła nas do zmiany formuły.
Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy wejść na link: https://us02web.zoom.us/j/86951257163
Konferencję można też śledzić na FB: https://www.facebook.com/events/935401973629392/
Problemom osób żyjących z chorobą Alzheimera i ich rodzin poświęcone były 3 czerwcowe webinaria stanowiące uzupełnienie tegorocznej konferencji.
Pierwsze webinarium pt. Trudne sytuacje w opiece nad osobą z otępieniem odbyło się 16 czerwca, a nagranie  dostępne jest na kanale youtube RPO pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=n2kHgtCmon0&feature=youtu.be
Drugie webinarium pt. Jak powinna wyglądać dobra komunikacja w rodzinie z osobą z chorobą otępienną odbyło się 23 czerwca, a nagranie  dostępne jest na kanale youtube RPO pod linkiem:
Trzecie webinarium pt. Problemy prawne opiekunów osób żyjących z osobą otępienną odbyło się 30 czerwca, a nagranie  dostępne jest na kanale youtube RPO pod linkiem:
Wrzesień Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera
ŚWIATOWY MIESIĄC CHOROBY ALZHEIMERA to koordynowana od 1994 roku przez Międzynarodową Organizację Alzheimer's Disease International (ADI) kampania informacyjna, prowadzona na całym świecie. Jej celem jest  podnoszenie świadomości społecznej oraz przeciwdziałanie stygmatyzacji. Chociaż wpływ takich kampanii jest coraz większy, nadal niezrozumienie, czym jest otępienie (demencja) i jakie ma konsekwencje dla chorych i ich bliskich, oraz ich stygmatyzacja, stanowią poważne, globalne wyzwanie.
Każdego roku we wrześniu organizacje alzheimerowskie na całym świecie apelują do rządów swoich krajów o podejmowanie skutecznych działań służących poprawie jakości życia chorych i ich opiekunów. W tym roku jest to szczególnie ważne, bo nasza kampania odbywa się w trakcie globalnej pandemii  Covid-19, która pokazała, że osoby żyjące z otępieniem to grupa najbardziej narażona na skutki zakażenia wirusem, jak i na wykluczenie oraz izolację społeczną. Mamy nadzieję, że hasło tegorocznej kampanii „Porozmawiajmy o otępieniu” (Let's talk about dementia) skłoni ludzi do szukania informacji, wsparcia i porady oraz do pozbycia się lęku przed chorobą.
ADI jest międzynarodową federacją 102 organizacji alzheimerowskich z całego świata, mającą oficjalne relacje ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Jej wizja to prewencja, opieka, włączanie chorych i leczenie. ADI uważa, że kluczem do zwycięstwa w walce z otępieniem jest połączenie globalnych rozwiązań z wiedzą lokalną. ADI współpracuje z wieloma organizacjami, zajmującymi się otępieniami, w tym z Dementia Alliance International, NCD Alliance, King’s College London’s Global Observatory on Ageing and Dementia Care, Swedish Care International, the Global Brain Health Institute (GBHI), Alzheimer Europe i Alzheimer Iberoamerica. ADI jest również partnerem projektu STRiDE  (Strengthening responses to dementia in developing countries - Wzmocnianie działań w krajach rozwijających się), prowadzonego przez Ośrodek Care Policy and Evaluation (CPEC) przy London School of Economics and Political Science (LSE).
Otępienie (demencja) to wspólna nazwa na określenie chorób prowadzących do stopniowej degeneracji mózgu, co wpływa na pamięć, myślenie, zachowanie i emocje. Choroba Alzheimera i otępienie naczyniowe to najczęstsze rodzaje otępienia, odpowiedzialne za 90 % przypadków demencji. Jej objawy to między innymi utrata pamięci, trudności w znalezieniu odpowiednich słów lub w rozumieniu innych osób, kłopoty z wykonywaniem rutynowych wcześniej zadań, zmiany  osobowości i nastroju.
Dla otępienia nie ma granic społecznych, ekonomicznych czy geograficznych. I chociaż każdy doświadcza choroby na swój indywidualny sposób, to w końcu wszyscy nie będą potrafili o siebie zadbać samodzielnie i będą potrzebować pomocy w każdym aspekcie codziennego życia. Obecnie, w przypadku większości otępień, nie ma skutecznego leku , ale dostępne są terapie, poradnictwo i wparcie. Co 3 sekundy u kogoś na świecie pojawia się otępienie. Dziś jest już ponad 50 milionów osób żyjących z otępieniem. Za 20 lat ta liczba się podwoi, a w 2050 roku będzie ich 152 milionów. Szacuje się, że roczny, globalny koszt związany z leczeniem i opieką wynosi obecnie ponad 1 trylion dolarów amerykańskich, a do roku 2030 ta liczba się dwukrotnie wzrośnie.
Uważa się, że otępienie to jeden z najważniejszych kryzysów zdrowotnych XXI wieku. Brak odpowiedniej polityki państwa w tym zakresie narazi rządy na epidemię otępień. Dlatego tak istotne jest, aby rządy wszystkich krajów na świecie czyniły wszystko, co zmniejszy negatywny wpływ otępienia na życie swoich obywateli. WHO od 2017 roku apeluje o wdrożenie Global Plan on Dementia:  globalnego planu walki z otępieniem. Można to uczynić przez podnoszenie świadomości i promowanie zmniejszenia ryzyka oraz przez zwiększanie dostępu do rozpoznawania otępień, opieki nad chorymi i prowadzenia badań naukowych. Według ADI skala wyzwań jest ogromna, a postępy nadal zbyt wolne. Dotychczas jedynie 31 państw wprowadziło własne plany, rekomendowane przez WHO. Takie strategie powinny dotyczyć wszystkich 194 państw członkowskich WHO. Polska jest jednym z nich i nie wdrożyła takiego planu.
Otępienie nie jest skutkiem normalnego starzenia się, a osoby chore i ich bliscy powinny otrzymać wsparcie, aby mogły żyć jak najlepiej.
Tłumaczenie i opracowanie: Mirosława Wojciechowska-Szepczyńska
Kilka porad i pomysłów dla opiekunów chorych, którzy opiekują się chorymi w dobie koronawirusa
Jedną z form terapii jest muzyka, najlepiej poprzez słuchanie lub wspólne śpiewanie piosenek znanym podopiecznemu z okresu, kiedy aktywnie uczestniczył w życiu rodzinnym i społecznym. Poniżej przykłady do wykorzystania. Jednocześnie dziękujemy Łódzkiemu Towarzystwu Alzhemerowskiemu z możliwości skorzystania z materiałów.
Przybyli ułani pod okienko
Gdybym miał gitarę
OK
Kołysanka
Jak poprowadzić terapię zajęciową z podopiecznym w domu?
Zajęcia muszą być celowe, mówimy więc podopiecznemu, że to co dla Nas zrobi będzie Nam potrzebne i bardzo będziemy wdzięczni za pomoc i serdecznie dziękujemy.
Organizując zajęcia w domu wykorzystujemy to co mamy w domu pod ręką.
Proponujemy więc Naszym bliskim:
Przewijanie włóczki.
Rozdzielanie do pojemniczków zmieszanej różnokolorowej fasoli np. białego jasia i czerwonej.
Segregowanie różnokolorowych guzików według kolorów lub wielkości.
Segregowanie i zwijanie skarpet.
Wycinanie obrazków, zdjęć z kolorowych czasopism.
Składanie ręczników, ściereczek, serwetek.
Proste szycie, obszywanie, wyszywanie ręczne.
Układanie w całość pociętych wcześniej na kilka kawałków pocztówek.
Oglądanie albumów ze zdjęciami.
Oglądanie albumów przyrodniczych lub czasopism kolorowych.
Jeśli mamy w rodzinie lub wśród znajomych dzieci i możemy pożyczyć kredki, klocki, puzzle, układanki, kolorowanki to także jesteśmy w stanie zająć naszym podopiecznym czas.
Kości do gry, domino, karty można układać tak jak klocki.
Układanie przedmiotów np. sztućców parami, po trzy, cztery.
Układanie małych przedmiotów np. guzików u góry kartki, na dole, kartki, z prawej lub lewej strony kartki.
Odrysowywanie na kartce wyciętych przez opiekuna figur geometrycznych lub odrysowywanie np. szklanki, paczki zapałek lub tym podobnych.
Kolorowanie odrysowanych kształtów.
Wycinanie odrysowanych i pokolorowanych kształtów.
Wypisanie na podaną literę: owoców, roślin, zwierząt, państw, imion, kolorów, artykułów spożywczych, zawodów, środków transportu itp. - warto naprowadzać podopiecznego (o ile to tylko choć trochę możliwe)
Wypisanie lub wypowiedzenie na głos na wybraną literę wszystkiego co można np. zjeść, powiesić, włożyć itd.
Wyartykułowanie wszystkiego co przyjdzie do głowy np. co jest białe, zielone, okrągłe, twarde (można to robić na zmianę raz opiekun a raz podopieczny)
Dopisanie jak najwięcej wyrazów na wybrane sylaby: Ka..., Za..., Ba..., Tu..., Ku...
Przepisywanie tekstów o dużej czcionce.
Czytanie przez podopiecznego lub podopiecznemu bajek, wierszy, tekstów piosenek, przepisów kulinarnych.
Skręcanie i rozkręcanie śrubek.
Odgadywanie i opisywanie przedmiotu schowanego w woreczku lub jeśli podopieczny nie boi się możemy zasłonić mu oczy – zabawa polega na opisaniu przedmiotu, (jaki on jest): twardy, gładki, miękki, szorstki, zimny. Może to być np. gąbka do zmywania naczyń, wówczas podopieczny wkłada rękę do woreczka i mówi, że jest to szorstkie z jednej strony, mięciutkie z drugiej. Do tej zabawy używamy przedmiotów dobrze znanych np. sztućców, warzyw, owoców, drobnych przedmiotów codziennego użytku.
Wypisanie lub wymienienie wszystkiego co znajduje się w poszczególnych pomieszczeniach w domu: łazience, kuchni, sypialni, salonie.
Wypisanie co możemy kupić w danym sklepie: mięsnym, meblowym, spożywczym, kiosku ruchu, pasmanterii, sklepie gospodarstwa domowego…
Układanie wyrazów z wyciętych liter z gazet kolorowych.
Układanie jak największej liczby wyrazów z jednego wyrazu np. niezapominajka – Ania, koniak, poza, jaka itd
Dopisywanie nowego słowa do ostatniej litery słowa poprzedniego np. krówki….igła……abecadło…….ogon……noga itd.
Sznurowanie butów lub przeplatanie sznurówki przez podziurkowaną tekturę.
Przesypywanie małą łyżeczką z miski do miski np. cukru, ryżu, kaszy…
Słuchanie muzyki, bajek.
Wspólne śpiewanie starych szlagierów.
Taniec przy ulubionych melodiach.
Zamiatanie, obieranie warzyw, wykonywanie innych prostych czynności życia codziennego.
To tylko przykłady proponowanych zajęć. Pamiętajmy, że każdy człowiek pragnie być potrzebny i chce czuć się ważnym.
Życzę miłej zabawy.
Aleksandra Kaźmierska- Pedagog-terapeuta zajęciowy
Pięć sposobów na komunikację z chorym
źródło: Czas na seniora - Małgorzata Kaspin - Youtube
Jak żyć z osobą z demencją w domu
audycja Radio Katowice - Youtube
OK
Przykłady ćwiczeń ruchowych z podopiecznym. W niektórych zabawach piankowe "makarony" można zastąpić np skręconymi prześcieradłami czy szalikami (np. przetacanie piłki).
źródło: Youtube
Kilka porad dla osób prowadzących ośrodki senioralne oraz ich personelu. Kliknięcie na miniaturę obok rozwija pełny dokument.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem dotyczącym ochrony osób starszych przed koronawirusem. W materiale szczególny nacisk położony został na ochronę osób starszych i ich podopiecznych. Cały materiał znajduje się tutaj.
OK
Potrzeby opiekunów osób żyjących z chorobą Alzheimera

30 września 2019 roku odbyła się w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich coroczna konferencja poświęcona problemom związanym z chorobą Alzheimera, której współorganizatorem był Alzheimer Polska. Tegoroczna pt. "Potrzeby opiekunów osób żyjących z chorobą Alzheimera" poświęcona była opiekunom zajmującym się na codzień swoimi podopiecznymi i ich problemom. Konferencja była transmitowana on-line przez internet. Więcej szczegółow pod linkiem poniżej.


Na tę konferencję Alzheimer Polska przygotował publikację pt. "Zbiór dobrych praktyk na rzecz wsparcia osób żyjących z chorobą Alzheimera i ich rodzin". W publikacji tej znalazły się również dwie dobre praktyki wypracowane w naszym Stowarzyszeniu. Jedną z nich, "Razem łatwiej - czyli domówki" przedstawiła na konferencji nasza kol. Urszula Mierzwa. Opowiadała o doświadczeniach związanych z jedną z form opieki czyli "domówkach". Praktyka ta wzbudziła żywe zainteresowanie wśród obecnych. Konferencja w BRPO wpisała się w światową kampanię informacyjną i edukacyjną z okazji Światowego Miesiąca Choroby Alzheimera organizowane na całym świecie przez organizacje alzheimerowskie. Konferencję on-line obserwowano w 31 miejscowościach w Polsce. Z roku na rok rośnie zainterosowanie tą konferencją, pierwszą transmisję on-line odserwowano w 10 miejscach, drugą w 20-tu, obecnie w 31. Świadczy to ogromnym zapotrzebowaniu na doświadczenia, jakimi mogą się podzielić organizacje alzheimerowskie.
Mamy nadzieję, że następne będą się cieszyć jeszcze większym zainteresowaniem.
"Porozmawiajmy o demencji"
Wrzesień to Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera!

Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera (WAM), zapoczątkowany w 2012 roku, to międzynarodowa kampania organizowana co roku we wrześniu przez ADI (Alzheimer's Disease International), federację pozarządowych organizacji alzheimerowskich. Jej celem jest podnoszenie świadomości społecznej i walka ze stygmatyzacją osób zmagających się z objawami otępienia (demencji). Od 1994 roku 21-go września obchodzimy również Światowy Dzień Choroby Alzheimera. W tym roku obchodzony jest pod hasłem:
„Porozmawiajmy o demencji”.
2/3 ludzi na świecie uważa, że w ich krajach jest niewiele lub nie ma w ogóle żadnego zrozumienia dla tego, co niesie za sobą diagnoza otępienia (demencji). Dzięki kampaniom informacyjnym i edukacyjnym organizowanym z okazji Światowego Miesiąca Choroby Alzheimera stopniowo wzrasta świadomość społeczna na temat choroby i jej konsekwencji. Stygmatyzacja, brak informacji lub błędne informacje dotyczące otępienia nadal jednak pozostają problemem na całym świecie, który wymaga globalnego działania.
Otępienie (demencja) to wspólna nazwa dla określenia postępujących zmian w mózgu, które mają negatywny wpływ na zapamiętywanie, myślenie, zachowanie i emocje. Najczęściej występującymi rodzajami otępienia (demencji) są choroba Alzheimera i otępienie naczyniowe, odpowiadające za 90% przypadków otępienia. Objawy otępienia mogą polegać na:
· utracie pamięci
· trudności w znajdowaniu odpowiednich słów lub na rozumieniu, co inne osoby mówią
· trudności w wykonywaniu rutynowych zadań i czynności, które wcześniej nie sprawiały kłopotu
· zmianach osobowości i nastroju
Otępienie nie zna granic społecznych, ekonomicznych czy geograficznych. I chociaż każda osoba będzie doświadczała otępienia w inny sposób, z czasem, wszystkie osoby nią dotknięte nie będą w stanie zadbać samodzielnie o siebie. Potrzebna będzie im pomoc innych osób we wszystkich dziedzinach  i czynnościach w życiu codziennym.  Obecnie nie ma żadnego skutecznego dla wszystkich chorych leku, ale dostępne są pewne terapie, porady i wsparcie. Co 3 sekundy u kogoś na świecie pojawia się i będzie się rozwijać otępienie. Obecnie na świecie jest ponad 50 milionów osób żyjących z objawami otępienia. Ta liczba będzie się podwajać co 20 lat, a do roku 2050 0siągnie 152 miliony osób. Szacuje się, że roczny, globalny koszt związany z chorobami otępiennymi to ponad 1 bilion dolarów amerykańskich. Szacuje się, że za 10 lat koszt ten się prawdopodobnie podwoi. Obecnie uznaje się demencję (otępienie) za jeden z najpoważniejszych kryzysów XXI wieku.
W Polsce żyje ponad 500 tysięcy rodzin, zmagających się z opieką na chorymi, u których rozpoznano (bądź nie) objawy otępienia.
Będąc członkiem Alzheimer Polska, który jest związkiem pozarządowych organizacji alzheimerowskich zrzeszających rodziny osób chorych na chorobę Alzheimera walczymy wspólnie o jak najlepsze rozwiązania systemowe, aby pomóc chorym i ich rodzinom jak najdłużej cieszyć się życiem. Chorym i ich bliskim można pomóc, jeśli zrozumie się ich szczególne potrzeby.
IV Walne Zebranie członków Alzheimer Polska
W dniach 6 – 8 czerwca 2019 roku Podkarpackie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera uczestniczyło w IV Zjeździe Alzheimer Polska w Siedlcach. Zjazd był połączony z jubileuszem 25-lecia Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z chorobą Alzheimera. W ramach Zjazdu odbyła się konferencja pod hasłem „Bliżej Alzheimera” poświęcona tematyce choroby oraz sytuacji opiekunów osób nią dotkniętych.
Organizatorem wydarzenia było Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z chorobą Alzheimera, a uczestnikami  członkowie organizacji alzheimerowskich z całej Polski, organizacji pozarządowych zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. Nie zabrakło również opiekunów instytucjonalnych i bezpośrednich, a także przedstawicieli nauki. Wśród zaproszonych gości byli parlamentarzyści, przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i Biura Rzecznika Praw Pacjenta, a także władze samorządowe regionu.
Patronat nad konferencją objął Rzecznik Praw Obywatelskich, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Siedlecki i Prezydent Miasta Siedlce. Wydarzenie było współfinansowane ze środków budżetu województwa mazowieckiego.
Tort jubileuszowy
Realizujemy zadania publiczne ...
Rozpoczęliśmy realizację dwóch zadań publicznych dofinansowywanych ze środków Gminy-Miasta Rzeszowa. Jedno to „Poprawa aktywności i jakości życia osób z chorobą Alzheimera przy wykorzystaniu rehabilitacji oraz nowych form wzajemnej pomocy rodzin i opiekunów przy wsparciu wolontariuszy”. W jego ramach odbył się już wspólny wyjazd terapeutyczno-rehabilitacyjny chorych i opiekunów do Kolbuszowej w dniach 26-28 kwietnia. Z chorymi prowadzone były zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne. Opiekunowie wymieniali się - w ramach grup wsparcia - doświadczeniami i sposobami rozwiązywania trapiących ich problemów związanych z opieką nad chorymi, własnym odpoczynkiem i opieką wytchnieniową. Po południu wszyscy wzięli udział ww wspólnym spacerze zwiedzając odrestaurowaną, zabytkową Synagogę oraz Muzeum - Skansen. Następne działania są realizowane na bieżąco.
W ramach drugiego zadania pn. "Wyścig z czasem” - jak minimalizować zagrożenia, czyli profilaktyka w chorobach cywilizacyjnych w szczególności otępiennych i w chorobie Alzheimera" planowane jest m.in. przeprowadzenie badań przesiewowych dla mieszkańców Rzeszowa w wieku 60+, którzy zaczynają mieć problemy z zaburzeniami pamięci. Badania te będą realizowane 12 czerwca b.r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Hoffmanowej 11 o godz. 15. Osoby, które zauważają takie problemy u siebie lub u swoich bliskich winny wcześniej wypełnić test, który pozwoli na ocenę konieczności wykonania badań przesiewowych oraz zarejestrować się telefonicznie pod numerem tel. 511 468 270 do dnia 10 czerwca 2019 r. Formularz testu dostępny jest również w siedzibie Stowarzyszenia oraz podczas spotkań z mieszkańami Rzeszowa.
To już 20 lat
20 lat temu zarejestrowane zostało Podkarpackie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Powstało na bazie grupy wsparcia przy ówczesnej poradni gerontologicznej. Przez ten czas udało nam się wspomóc wielu opiekunów w ich opiece, pomóc rozwiązać wiele ich problemów, a jednocześnie zdobyć doświadczenia, którymi możemy dzielić się z innymi. Jesteśmy współzłożycielami Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Alzheimerowskich. W ubiegłym roku Porozumienie zostało zastąpione przez Alzheimer Polska, którego też jesteśmy współzałożycielami. Dwadzieścia lat to jednak trochę historii, naszych działań, które pomogły bardzo wielu opiekunom i chorym.
15 marca br odbyło się jubileuszowe XX Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia. Było okazją do podsumowania naszych dotychczaasowych działań. Było również zebraniem sprawozdawczo-wyborczym. W związku z tym ustępujący Zarząd przedstawił sprawozdanie merytoryczne i finansowe ze swojej działalności za rok 2018. Obydwa sprawozdania zostały zaakceptowane przez zebranych członków i udzielono absolutorium Zarządowi.
Odbyły się również wybory w związku z upływem kadencji dotychczasowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej. W ich wyniku nastąpiły niewielkie zmiany w składzie obydwu organów - na funkcję sekretarza Zarządu wybrana została kol. Beata Goniszewska, a nową członkinią Komisji Rewizyjnej została kol. Agnieszka Sowa-Koziej. Aktualny skłąd Zarządu i Komisji Rewizyjnej można znaleźć tutaj.
Nowo wybranym organom Stowarzyszenia życzymy wytrwałości i sukcesów w dalszych działaniach.
Pracowity początek roku
Nowy rok rozpoczął się pracowicie dla Stowarzyszenia. Przygotowaliśmy dwie oferty na realizację zadań publicznych dotowanych przez Samorząd Miasta Rzeszowa.
Pierwsza pn „Poprawa aktywności i jakości życia osób z chorobą Alzheimera przy wykorzystaniu rehabilitacji oraz nowych form wzajemnej pomocy rodzin i opiekunów przy wsparciu wolontariuszy” złożona została do MOPS w Rzesowie i dotyczy wzmocnienia opiekuna, poprzez współpracę z wolontariatem, ułatwia i usprawnia opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Współpraca ta wychodzi naprzeciw potrzebie uwalniania czasu opiekuna osoby niesamodzielnej, aby jak najdłużej mógł sprawnie wspierać i rehabilitować chorego, komunikować się z nim w sposób dostosowany do stadium choroby, pozostając jednocześnie w pełni zdrowym i przydatnym choremu.
Chcemy wskazać rozmaite możliwości rozwiązania trudnych sytuacji w relacjach opiekun-osoba zależna oraz wyjaśnić i pomóc zrozumieć zachowania chorego, wesprzeć opiekuna radą i ułatwić codzienne funkcjonowanie z podopiecznym.
Działania określone w zadaniu wzajemnie się przenikają i dotyczą zarówno integracji i aktywizacji osób niepełnosprawnych stanowiąc formę zabezpieczenia społecznego, jak i szeroko rozumianą integrację i aktywizację społeczną ich opiekunów, w tym co jest niemniej istotne – procesu integracji międzypokoleniowej (wolontariat – seniorzy i studenci).
Druga pn "Wyścig z czasem” - jak minimalizować zagrożenia, czyli profilaktyka w chorobach cywilizacyjnych w szczególności otępiennych i w chorobie Alzheimera" złożona została do Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa. Oferta ma na celu realizację zadania, którym  jest podniesienie, wśród mieszkańców Rzeszowa w wieku 50+, świadomości na temat czynników determinujących zapadanie na choroby cywilizacyjne, w tym choroby otępienne stanowiące pochodną wymienionych w zadaniu publicznym przykładowych chorób cywilizacyjnych, poprzez realizację programu profilaktyki w okresie IV – XI 2019 roku. Oferta zawiera w sobie działania rekrutacyjne, edukacyjne, konsultacyjno-doradcze, badania przesiewowe i grupy wsparcia dla zidentyfikowanych, w toku badań przesiewowych, opiekunów osób zależnych/niesamodzielnych.


W każdy poniedziałek zapraszamy do siedziby Stowarzyszenia, gdzie w godz. 15.00 do 16.00 dyżur pełnią członkowie Stowarzyszenia służąc radą i pomocą osobom dotkniętym problelmem choroby Alzheimera. Zapraszamy również na Grupę Wsparcia w każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 15.00 w naszej siedzibie. Sprawdź najbliższy termin u góry strony.
Wróć do spisu treści