Archiwum
Wydarzenia z 2015 roku
18 marca zmarła nasza koleżanka Alicja Sadowska. Wieloletnia Przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pomiocy Osobom z Chorobą Alzheimera w Warszawie, członek Zarządu Alzheimer Europe. Inicjatorka wielu działań ruchu alzheimerowskiego w Polsce. Współtwórca i Członek Polskiej Koalicji Alzheimerowskiej.
Cześć Jej Pamięci
W dniu 21 marca odbyło się XVI Walne Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia, na którym wybrano nowe władze. Zebranie to połączone było ze spotkaniem noworocznym członków naszej organizacji.
W czerwcu zorganizowaliśmy, jak co roku, wyjazd rehabilitacyjno-terapeytyczny do Woli Sękowej. Na nasze zaproszenie uczestniczyła w nim również koleżanka Mirosława Wojciechowska-Szepczyńska, sekretarz Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera w Warszawie. Wspierała nas swoją wiedzą i doświadczeniem. Wspominaliśmy też zmarłą w marcu Przewodniczącą Polskiego Stowarzyszenia – Alicję Sadowską.
15-go maja rozpoczęliśmy realizację projektu „Aktywny wolontariat jako jedna z metod tworzenia nowych rozwiązań ograniczających społeczne skutki choroby Alzheimera”. Projekt ten był współfinansowany przez Urząd Miasta Rzeszowa.
Dzięki zaproszeniu wystosowanemu przez Panią Dyrektor Elżbietę Burzyńską z SP ZZOZ „Sanatorium Górno” przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia uczestniczył w sierpniu 2015r w wyjeździe studyjnym do ośrodka alzheimerowskiego w Bergen w Norwegii. Wyjazd ten zorganizowany został w ramach projektu „Rozbudowa, przebudowa Pawilonu nr 10 ZOL dla osób starszych i przewlekle chorych w Górnie wraz z infrastrukturą” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz środków własnych Starostwa Powiatowego w Rzeszowie. Był platformą wymiany doświadczeń, poznawania metod opieki nad chorymi oraz nawiązania kontaktów pomiędzy organizacjami. Jednocześnie uzmysłowił jak wiele pozostaje do zrobienia w Polsce w opiece nad osobami dotkniętymi problemem choroby Alzheimera, zwłaszcza w sferze finansowej.
Również w ramach tego projektu uczestniczyliśmy w zorganizowanym na Uniwersytecie Rzeszowskim Forum z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera.
Sekretarz Zarządu kol. Jadwiga Krudysz-Starzec, jako przedstawiciel jednej z 4-ch organizacji w Polsce brała udział w zjeździe organizacji socjalnych we Frankfurcie n/Menem, gdzie była możliwość zapoznania się z systemem i organizacją opieki nad chorymi oraz wsparciem opiekunów na terenie Niemiec.
We wrześniu odbyły się wstępne rozmowy z władzami Uniwersytetu Rzeszowskiego dotyczące współpracy na polu dydaktycznym – szerzenia wiedzy dotyczącej pracy z chorymi i opieki nad nimi.
W dniach 11-13 września 2015 r. przedstawiciele naszej organizacji wzięli udział w XVI Ogólnopolskim Zjeździe Organizacji Alzheimerowskich w Czernichowie k/Żywca. Podjęto tam m.in. decyzję o zakończeniu prac ankietowych do końca marca 2016 oraz o opracowaniu ich przez nasze Stowarzyszenie.
W październiku byliśmy ponownie w Woli Sękowej. Na wyjeździe gościliśmy tym razem koleżanki z Lubelskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego, które szukały w naszych działaniach inspiracji do swej pracy w ramach Domu Dziennego Pobytu. Udział osób z innych organizacji pozwala członkom naszego Stowarzyszenia na wymianę doświadczeń, nawiązanie kontaktów, wzbogacenie w nowe pomysły w trudnym wyzwaniu jakim jest opieka nad chorym. Wspólnie spędzone chwile było również momentem oderwania od codzienności i szansą na odpoczynek. Odwiedził nas również z mikrofonem redaktor z Polskiego Radia Rzeszów Pan Wojciech Wójcik. Owocem tej wizyty był reportaż, który ukazał się na antenie radiowej. Można go wysłuchać tutaj.
Listopad to czas zakończenia projektu „Aktywny wolontariat jako jedna z metod tworzenia nowych rozwiązań ograniczających społeczne skutki choroby Alzheimera”. W ramach tego zadania m. in. zorganizowany został czerwcowy wyjazd do Woli Sękowej, zakupiono materiały do terapii zajęciowej, przeprowadzono prelekcje, finansowano działanie strony internetowej. W zajęciach wspomagali nas wolontariusze (zazwyczaj studenci), dla których praca z chorymi i opiekunami to równocześnie źródło wiedzy i doświadczenia oraz możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Jedna z naszych wolontariuszek obroniła z wyróżnieniem pracę magisterską dotyczącą jakości życia opiekunów osób z Chorobą Alzheimera.
W ramach upowszechniania wiedzy o chorobie Alzheimera, możliwościach profilaktyki i informacji o Stowarzyszeniu występowaliśmy z prelekcją:
• w Zakładzie Pielęgnacyjno Opiekuńczym w Żołynii (J. Krudysz-Starzec),
• na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego (B. Stafej, J. Krudysz-Starzec),
• na spotkaniu klubu emerytów w Kolbuszowej (J. Krudysz-Starzec),
• kilkakrotnie występowaliśmy w Polskim Radio Rzeszów w audycjach z cyklu Podkarpackie pozarządowe (Z. Wierzyński).