Archiwum
Wydarzenia z 2017 roku
17 lutego obyło się XVIII Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia. Poruszono na nim problemy związane z opieką nad chorymi na chorobę Alzheimera. Przedstawiono na nim też sprazwozdania Zarządu – merytoryczne i finansowe. Po dyskusji przyjęto je udzielając Zarządowi absolutorium.
Podkarpackie Stowarzyszenie Pomocy osobom z Chorobą Alzheimera zwróciło się do Instytutu Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego z propozycją współpracy przy opracowaniu ostatecznym wyników badań kosztów choroby Alzheimera jak i świadomowościowych przeprowadzonych przez Porozumienie w 2015 roku, a przez nas zebranych i wstępnie przygotowanych. Obie strony doszły zgodnie do wniosku, iż dobrym rozwiązaniem byłoby nawiązanie formalnej współpracy pomiędzy Instytutem Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, a Podkarpackim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. W dniu 23 marca zostało podpisane porozumienie o współpracy. Z ramienia Instytutu Socjologii pod porozumieniem podpis złożył Dyrektor Instytutu ks. dr hab. Witold Jedynak prof. UR, a ze strony Stowarzyszenia Przewodniczący Zarządu Zygmunt Wierzyński. Porozumienie przewiduje podejmowanie wspólnej realizacji projektów i prac naukowo-badawczych, pogłębianie wiedzy o sferze pomocy społecznej (ze szczególnym uwzględnieniem województwa podkarpackiego), współpracę w zakresie organizacji konferencji naukowych poświęconych tematyce pomocy społecznej i pracy socjalnej, doskonalenie umiejętności praktycznego stosowania wiedzy nabytej w toku studiów przez studentów kierunku Praca Socjalna (prowadzonego w Instytucie Socjologii), poprzez odbywane praktyk zawodowych w Podkarpackim Stowarzyszeniu Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera i doskonalenie programów kształcenia, w tym celów i efektów kształcenia oraz planów studiów w kontekście wymogów rynku pracy.
26-29 kwietnia odbyła się 32. Międzynarodowa Konferencja Alzheimer’s Disease International (ADI) w Kioto. Hasło przewodnie Konferencji to „Demencja: razem wchodzimy w nową erę”. Podkarpackie Stowarzysenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera wzięło w niej udział. Z ramienia Stowarzyszenia uczestniczyli w niej kol. Jadwiga Krudysz-Starzec i kol. Zygmunt Wierzyński. Mieliśmy okazję poznać metody i systemy organizacji opieki nad chorymi na chorobę Alzheimera na świecie. Nawiązaliśmy kontakty z innymi organizacjami zapoznając się z metodami ich pracy z chorymi, sposobami finansowania. Mieliśmy też krótkie chwile na zwiedzenie niektórych atrakcji Tokio i Kioto. Konferencja i Japonia zrobiły na nas ogromne wrażenie.
Zgodnie ze statutem Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Alzheimerowskich organizatorem tegorocznego Zjazdu było Podkarpackie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Zjazd, pod Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz medialnym patronatem Polskiego Radia Rzeszów zorganizowaliśmy w dniach 26-28 maja br. w ładnie położonym hotelu Senator Grand Via w Będziemyślu. Na zjeździe spotkali się przedstawiciele 22 organizacji alzheimerowskich z Polski. Przedstawiony został efekt współpracy Stowarzyszenia z Instytutem Socjologii UR w postaci książkowego wydania opracowanych badań przeprowadzanych przez Porozumienie. Książkę „Uwarunkowania wsparcia osób z chorobą Alzheimera w perspektywie lokalnej w świetle badań” przedstawili Pani dr Małgorzata Bozacka i Pan dr Hubert Kotarski – współautorzy książki. Ponadto specjaliści geriatra Pani dr n. med. Alicja Klich-Rączka i psychologii Pani mgr Katarzyna Gosztyła przedstawili bardzo ciekawe referaty dotyczące zarówno leczenia jak i opieki nad chorymi. W programie były ponadto przedstawione przez uczestniczące organizacje przykłady dobrych praktyk ze swoich działań. W ramach Zjazdu odbyła się wycieczka do SPZ ZOZ Sanatorium w Górnie, gdzie zwiedzaliśmy nowootwarty pawilon dla chorych na chorobę Alzheimera i inne otepienia. Wieczorny pokaz Fontanny Multimedialnej i spotkanie przy grillu pozwoliły na trochę relaksu po całodziennych intensywnych obradach.
W maju rozpoczęliśmy reaalizację projektu „Poprawa jakości życia osób dotkniętych Chorobą Alzheimera dzięki rehabilitacji chorych, integracji opiekunów i wsparciu wolontariatu” w ramach zadania zleconego oraz wsparcia finansowego Urzędu Miasta Rzeszowa. Realizacja tego projektu potrwa do 15 grudnia br.
Również w maju przeprowadziliśmy szkolenie na Uniwersytecie pt. „Zespoły otępienne (ze szczególnym uwzględnieniem choroby Alzheimera) i ich wpływ na funkcjonowanie chorego i jego rodziny”. Zakończone certyfikatem szkolenie przeznaczone było dla studentów II i III roku kierunku Praca Socjalna w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Studenci mieli okazję zdobyć wiedzę o chorobie Alzhemera, problemach opiekuńczych związanych ze zmianą osobowości chorego wraz z rozwojem choroby, opiece instytucjonalnej dla chorego i opiekuna. Zapoznali się z rolą pracowników socjalnych i opiekunek środowiskowych w organizowaniu pomocy dla osób z chorobą Alzheimera i ich opiekunów. Bardzo ważnym elementem szkolaenia były relacje „na żywo” opiekunów, którzy na co dzień opiekują się chorymi i na co dzień borykają się z problemem choroby Alzhemera.
W tym roku, już po raz szósty, wrzesień obchodzony jest jako Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera. Naszym głównym celem, jako ruchu alzhemerowskiego jest podnoszenie świadomości społecznej i zwalczanie stygmatyzacji choroby i chorych.
To właśnie we wrześniu organizacje alzheimerowskie na całym świecie organizują różnorodne wydarzenia edukacyjne i informacyjne, marsze pamięci (memory walks), kampanie medialne i zbiórki funduszy na swą działalność. I choć takie kampanie zazwyczaj odnoszą sukces, bo wpływają na zwiększenie świadomości o chorobie, to nadal stygmatyzacja, brak dostępu do wiarygodnej informacji, brak usług wspierających chorych i ich bliskich stanowią problem globalny.
Światowy Dzień Choroby Alzheimera (21 września) po raz pierwszy obchodziliśmy w 1994 r. w 10 rocznicę istnienia międzynarodowej organizacji Alzheimer Disease International (ADI). Od tego czasu wydarzenie to wpisało się do kalendarza na całym świecie. W 2016 r. 70 krajów, które należą do ADI organizowało różnego rodzaju wydarzenia, przyciągając coraz liczniejsze grupy, nie tylko członków tych organizacji, ale także pracowników firm, różnych instytucji, Światowej Organizacji Zdrowia i rządów na całym świecie.
W 2017 r na świecie z diagnozą otępienia żyje prawie 50 milionów osób. Szacuje się, że do 2050 r. liczba ta się potroi. W Polsce obecnie ponad 500 tysięcy osób ma otępienie (demencję), z czego 300 tysięcy żyje z chorobą Alzheimera. Ta liczba również wzrośnie.
Organizacje pozarządowe odgrywają wyjątkową i ważną rolę, włączając się do obchodów Światowego Miesiąca Choroby Alzheimera, domagając się od swoich rządów i wszelkich instytucji inicjatyw na rzecz pomocy chorym we własnych i innych krajach na całym świecie.
Podkarpackie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzhemera bierze aktywnie udział w obchodach Świtowego Miesiąca Choroby Alzheimera. Na planszach monitorów w autobusach komunikacji miejskiej ukażą się plansze informacyjne dotyczące wczesnych objawów choroby Alxheimera wraz z kontaktem do Stowarzyszenia. Ponadto wzięliśmy udział w dwóch konferencjach poświęconych problemowi choroby Alzhemera. Pierwsza z nich „Choroba Alzhemera, a choroby współistniejące – opieka i pielęgnacja” miała miejsce 23 września br. na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, a druga „Wsparcie osób żyjących z chorobą Alzheimera i ich rodzin – potrzeby i dobre praktyki” w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie. Ta ostatnia konferencja odbyła się 26 września i była transmitowana on-line przez Internet. Jako prelegenci wystąpili również członkowie naszego Stowarzyszenia. Pełny zapis tej konferencji można oglądnąć na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. Zachęcamy do oglądnięcia zapisu tej konferencji.
W tym roku Sloweńskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie „Spomincicia” obchodziło 20-lecie istnienia. W związku z czym zorganizowana została przez Słoweńskie Stowarzyszenie międzynarodowa konferencja „9th Alzheimer Slovenia conference”, na którą dostaliśmy również zaproszenie. Konferencja odbyła się w dniach 20 i 21 października w uroczej uzdrowiskowej miejscowości Therme Czateż. Nasze Stowarzyszenie reprezentowane było przez cztery osoby: Beatę Goniszewską, Krystynę Grzywnę, Jadwigę Krudysz-Starzec oraz Zygmunta Wierzyńskiego. Będąc jedyną organizacją alzheimerowską z Polski, która uczestniczyła w tej konferencji reprezentowaliśmy na niej również Polskę. Uczestniczyli w tej konferencji naukowcy ze Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Włoch i Polski. Była to okazja do wymiany doświadczeń i poglądów w dziedzinie diagnostyki, leczenia i opieki nad chorymi na chorobę Alzheimera.
Od maja realizowaliśmy w formie projektu dotowanego przez Urząd Miasta Rzeszowa zadania publicznego „Poprawa jakości życia osób dotkniętych Chorobą Alzheimera dzięki rehabilitacji chorych, integracji opiekunów i wsparciu wolontariatu”. Dnia 15 grudnia zakończyliśmy jego realizację. W jego ramach odbywały się m.in. porady indywidualne, dla opiekunów, porady psychologiczne, grupy wsparcia. Zorganizowaliśmy również wyjazd terapeutyczno-rehabilitacyjny do Woli Sękowej.